Yeni Ne Var ?

22 Haziran 2015 Pazartesi

Fiziksel-Kimyasal Güneş Koruyucu Farkı


UVA ve UVB ışınlarının farkı
Yeryüzüne ulaşan ışınların büyük çoğunluğunu UVA ışınları oluşuruyor. Uzun ve kısa dalga boyuna sahip UVA ışınları cildi en çok yoran ve en çok yaşlandıran UV ışını. UVA ışınları camdan geçebiliyor ve derinin alt katmanlarına kadar etki edebiliyor. UVA ışınları derideki melaninin koyulaşmasına neden olur. UVB ışınları derinin erken yaşlanmasına ve güneş yanığına neden olur. Deriye renk veren ‘melanosit’ adı verilen hücreleri uyarır ve renk pigmentini artırır, derinin bronzlaşmasını sağlar. Tıpta steril amaçla kullanılan UVC ışınları ise ozon tabakasından döner, yeryüzüne ulaşamaz.


Mineral koruma kimyasal koruma farkı
Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan güneşten koruma ürünleri içerik olarak kimyasal ve fiziksel (mineral) olarak ikiye ayrılıyor. Kimyasal güneş koruyucuları deri üzerinde koruyucu tabaka oluşturuyor ve UV ışınları deriye geçmeden ışınları emiyor. Mineral koruma ürünleri ise UV ışınlarını cilt yüzeyinden yansıtarak, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlıyor. Ürünlerdeki SPF ve PA ibareleri ise ürünün koruma gücünü gösteriyor.

 PA+
UVA’ya karşı 2-4 saat koruma sağlar
PA++
UVA’ya karşı 4-8 saat koruma sağlar
PA+++
UVA’ya karşı 8 saatin üzerinde koruma sağlar.


Yaz ve kış farketmeksizin güneş koruma ürünlerini kullanarak yaşlanmaya ve cilt hastalıklarına karşı korunabilirsiniz. Her ne kadar güneş koruyucu kullanılsa da fazla güneş altında kalmamak, güneş gözlüğü ve şapka takmak, sudan çıkınca yeniden güneş koruyucu sürmek de çok önemli.

4 yorum:

 1. hele de güneşin en kızgın olduğu saatlerde gölgede kalmak daha da önemli..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet tabi herkesin bildiği fakat dikkate almadığı önemli bir nokta

   Sil
 2. merhaba canım gerçekten öyle hiç dikkate almıyor. biz İnan Ş.Urfa da 50 derece sıcak gördüğümüz oluyor şahsen 5 den sonra ki saatleri tercih ediyorum :(

  YanıtlayınSil
 3. Çok faydalı bir yazı olmuş.Özellikle çocuklarda bu işe çok dikkat edilmeli.
  Ben de yeni bir blog yazmaya başladım.
  http://bimasalanlat.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...