Yeni Ne Var ?

25 Kasım 2012 Pazar

Parfümün Dayanılmaz Cazibesi,Tarihi ve Kış için Parfüm Önerileri


Günümüzde parfüm herkes tarafından kullanılan,sürekli yenilenen notlarıyla kendisine ilgimizi hep taze tutan bir kozmetik ürünü.Markalar birbiri ardına yeni kokular üretirken aralarında seçim yapmakta zorlandığımız parfümün köklü bir geçmişi var.
Parfüm oldukça eski bir tarihe sahip.Eski Çağlarda dini törenlerde kullanılan parfüm 16. Yüzyılda bugunkü parfüm ve kozmetik endüstrisinin kalbi Fransa’da kötü kokuları bastırmak için kullanılıyordu.Elbiseler,eşyalar hatta mücevher ve eldivenler bile parfümlenirdi.Soylular kötü kokulardan rahatsız olmamak için elleriyle burunlarını kapatırlar bu yüzden eldivenlerini parfümlerlerlerdi.Bunun etkisiyle eldiven üreticiliği ve parfüm sektörü bütünleşmiştir.
17. Yüzyılda Fransa’nın Grasse kenti parfümün başkenti konumuna gelirken,çiçeklerden daha yoğun kokular elde edecek teknoloji gelişmiştir.Parfüm zamanla kötü kokuları bastırmak için kullanılmak yerine kişiliği vurgulamak için kullanılmaya başlanmıştr.
1828de Paris’te bir parfüm mağazası açan Aime Guerlain sentez elementleriyle oluşan ilk parfümü 1889 yılında üretmiştir.Kumerin ve vanilin içeren bileşim ile modern parfümerinin temellerini atmıştır.


Parfüm günümüzde artık en çok satan kozmetiklerin başında geliyor.Yeni üretilen kokular merak uyandırıyor bizi cezbediyor.Peki parfüm seçimi nasıl olmalı ?
Parfüm seçerken kendi üzerinize uygulamanız ve kokunun teninize göre nasıl değiştiğine dikkat etmelisiniz.Koku kişinin vücut kokusuyla değiştiğinden herkeste aynı sonucu vermeyebilir.Parfümün ruh haliniz üzerinde etkisi olduğunu unutmayın.Koku sizi rahatlatabileceği gibi başınızın ağrımasına da neden olabilir.
Parfümü seçebilmek kadar uygulamakta önemli;
Kokuyu uygularken kan akışının hızlı olduğu yerleri tercih edebilirsiniz.Bilek içi  gibi.Ayrıca parfümünüzü karnınıza sıkmanız kokunun vibrasyonunu artıracaktır.Kokunun kalıcılığı kişiden kişiye göre değişebilir.Kuru ciltlerde kalıcı olmayan parfüm yağlı bir ciltte daha kalıcı olabilir.Kuru cilt parfümü emer bu yüzden koku daha az kalıcı olur.Kullandığınız parfümün kalıcılığını kokunun destekleyicisi olan losyon,sabun gibi yan ürünleriyle birlikte uygularsanız kokunun kalıcılığı ve vibrasyonu artacaktır.

Kış için sıcak parfümler
Baharatlı notalarıyla ısıtan parfümler
 

1.Bergamot,ananas ve ahududu gibi meyveler sayesinde parfüme tatlı bir tazelik hakim.Sonlara doğru hissedilen zencefilli çörek kokusu aromayı zenginleştiriyor. MOSCHINO Pink Bouquet 100ml-199TL


2.Zambak,yasemin,vanilya çiçeği notaları iris ile karışırken,kaşmeran ağacının şaşırtıcı kokusu hissediliyor.Beyaz amber,parfüme akılda kalan kokusunu veriyor.ALIEN Essence Absolue Intense EDP 60ml-304TL3.Bergamut,beyaz Alba yermanteranın tazeliği tatlı şeftali ile birleşiyor.Yasemin ve sümbültüber,vanilya ve odunsu notalarla uyum içinde VALENTINO Valentina Assoluto 80ml-294 TL


4.İlk anda beyaz şeftali ve aldehit akorları ile taze bir etki oluşturan parfümün vurucu notasını yasemin,beyaz çiçekler ve menekşe oluşturuyor.BOSS NUIT Pour Femme Eau de parfum 75ml-214 TL


5.Bergamot ve kuş üzümünün ardından menekşe,gül,yasemin ve zambakla çiçeksi bir koku hissediliyor.Beyaz ve siyah misk,kehribar,vanilya ve paçuli parfüme oryantal havasını veren notalar.DSQUARED Potion 100ml-264TL


1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...