Yeni Ne Var ?

10 Mayıs 2015 Pazar

Dikkat İnek Çıkabilir !


  Karşınıza inek çıkabilecek yegane bahar şenliğini bu yıl da 7-8 Mayıs'ta Cebeci Kampüsü' nde kutladık. Her yıl Cemal Gürsel Caddesi'nde inek ve öğrenci korteji yürüşüyle oldukça renkli geçer bu bayram.
Peki Nereden Çıkmıştır Bu İnek Bayramı?
 Tüm baskılara rağmen engellenemeyen bir Mülkiye geleneği olan İnek Bayramı taa 1938'lere kadar dayanıyor. 1859 yılında kurulan Mekteb-i Mülkiye 1936 yılında Ankara'ya taşınmıştır. Yeni gelişmekte olan başkentin eğlence imkanları da kısıtlı olduğundan Mülkiyeliler de kendi eğlencelerini kendileri bulmuşlar ve 1937-38 döneminde eğlenceler bir bayrama dönüşmüş, kampüsü aşmış, Cebeci' yi içine almış, bayramın sembolünün "inek" olmasında karar kılınmıştır. “İnek”, çalışkan bir öğrenciyi simgelediği gibi, toplumsal olaylarla, dış dünya ile hiç ilgisi olmayan bön bir tipi de anlatıyordu. Bu koşullarda o yıllar ve sonrasında Ankara’ya yayılan bayram, öğrenci, ailesi ve cebeci halkı ile kutlanır olmuş, yerel ve ulusal basında geniş bir biçimde ilgi ile izlenmiştir (Örneğin bk. Ulus, 13 Mayıs 1949, s.8.Ulus tüm son sayfasını birçok fotoğraf ile İnek Bayramı'na ayırmıştır.)
Neler Yaparız ?
 
Mülkiyeliler İnek Duası okur, bölümler eleştiri yüklü fermanlarını okur, inek yürüyüşü yapılır akşama da konserler olur. İki gün boyunca bayram ederiz.
  Bu yıl ineğimiz yürümek istemediği için ineksiz bir yürüyüş yaptık. İnek yürüyüşünde Mülkiyeliler ile Hukukçular arasında eğlenceli atışmalar oldu. İkinci gün Ankara yağmurlarıyla bize rahat vermek istemese de bayrama ve Zeynep Casalini konserine engel olamadı.


Fotoğraf: Cansu Çay, Görünüm Gazetesi

Okuldaki son inek bayramım olsa da seneye tekrar katılabilmeyi diliyorum. İlef Görünüm Gazetesi İnek Bayramı haberinin linkini de meraklısı için buraya iliştiriyorum :) http://gorunumgazetesi.net/guncel/inek-bayrami-coskuyla-kutlandi


1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...